Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuva prisijungė prie Trijų jūrų iniciatyvos investicinio fondo

Sukurta 2021.02.01 / Atnaujinta 2021.02.01 11:40

Sausio 29 dieną Lietuva baigė prisijungimo prie Trijų jūrų iniciatyvos investicinio fondo (angl. Three Seas Initiative Investment Fund – 3SIIF) procedūras ir tapo pilnateise šio fondo nare. Vyriausybės pavedimu atstovauti Lietuvos valstybei pavesta uždarajai akcinei bendrovei „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ (VIPA).

Prezidentas Gitanas Nausėda Lietuvos sprendimą jungtis prie 3SIIF ir į jį investuoti 20 mln. eurų pristatė praėjusių metų spalio 19 dieną Talino Trijų jūrų iniciatyvos susitikime.

Trijų jūrų iniciatyva (angl. Three Seas Initiative - 3SI) – tai šalių vadovų lygmens politinė bendradarbiavimo platforma, įkurta 2015 metais. Joje dalyvauja 12 Europos Sąjungos (ES) šalių, išsidėsčiusių tarp Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūrų: Austrija, Bulgarija, Kroatija, Čekija, Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Vengrija. JAV, Vokietija ir Europos Komisija yra iniciatyvos partnerės.

„COVID-19 pandemija ir jos padariniai išryškino didesnį regioninio bendradarbiavimo ir gerai išvystytos infrastruktūros bei jos jungčių svarbą. Todėl labai svarbu gilinti Trijų jūrų iniciatyvos šalių politinį ir ekonominį bendradarbiavimą, siekiant, kad šis formatas galėtų padėti skatinti regiono ir ES ekonomikos atsigavimą po COVID-19 protrūkio“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jis taip pat akcentavo JAV, Vokietijos ir Europos Komisijos tolesnio įsitraukimo 3SI formato veikloje svarbą.

Praeitais metais įsteigto 3SIIF tikslas – investuoti į transporto, energetikos ir skaitmeninę infrastruktūrą iniciatyvos šalyse ir padėti įveikti atskirų ES regionų vystymosi skirtumus.

Lietuvos dalyvavimas fondo veikloje padidina nacionalinių infrastruktūros projektų finansavimo galimybes, stiprina euroatlantinę partnerystę ir bendradarbiavimą su Vidurio ir Rytų Europos valstybėmis bei jos kaimynėmis.

Vyriausybės pavedimu Užsienio reikalų ministerija koordinuoja Lietuvos institucijų ir verslo organizacijų dalyvavimą 3SI ir užtikrina pasirengimą šio formato renginiams.