Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Užsienio reikalų viceministras R. Karoblis: būsimuose EVT privalome pasiųsti stiprų paramos Ukrainai signalą

Sukurta 2022.05.23 / Atnaujinta 2022.05.23 21:07
  Užsienio reikalų viceministras R. Karoblis: būsimuose EVT privalome pasiųsti stiprų paramos Ukrainai signalą

  Gegužės 23 dieną Briuselyje vyko ES Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdis, kuriame Lietuvai atstovavo užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis. BRT posėdis buvo skirtas pasirengti dviem Europos vadovų tarybos (EVT) posėdžiams: gegužės 30-31 d. specialiajam EVT bei birželio 23-24 d. EVT, taip pat aptarti teisinės valstybės principo padėtį Vengrijoje bei tolesnius žingsnius dėl gegužės 9 d. pasibaigusios Konferencijos dėl Europos ateities.

  Diskusijoje dėl gegužės 30-31 d. neeilinio EVT posėdžio, kurio darbotvarkėje numatyti Ukrainos, gynybos, energetikos bei apsirūpinimo maistu saugumo klausimai, Viceministras pabrėžė, kad ES turi kuo greičiau rasti sprendimą dėl 6-tojo sankcijų Rusijai paketo, siekiant kuo labiau apriboti Rusijos galimybės tęsti karą Ukrainoje.

  „Atsakingieji už karo nusikaltimus, įskaitant ir agresijos nusikaltimą, turi būti patraukti atsakomybėn ir nubausti“, – sakė viceministras.

  Europos Sąjunga prisidės prie Ukrainos atstatymo po karo ir prie Ukrainos vykdomų reformų, jai žengiant europiniu keliu. Viceministras taip pat akcentavo, kad Ukrainos atstatymui turi būti panaudotos užšaldytos agresoriaus lėšos ir paragino ES institucijas pateikti išsamią analizę, dėl būdų šiam tikslui įgyvendinti.

  Rengiantis birželio 23-24 d. EVT posėdžiui, BRT aptarė anotuotą EVT darbotvarkę, kurioje planuojama aptarti ir Ukrainos stojimo į ES perspektyvą. Viceministras akcentavo, kad Lietuva tvirtai remia idėją kuo sparčiau suteikti Ukrainai kandidatės statusą. „Laukiame teigiamos Europos Komisijos nuomonės birželį ir vadovų sprendimo birželio 23-24 d. vyksiančiame EVT posėdyje“, – sakė jis.

  Taryboje taip pat vyko Vengrijos klausymai pagal ES Sutarties 7 str. 1 dalį, skirti aptarti teisinės valstybės principo padėtį. Lietuva pabrėžia pamatinių ES vertybių laikymosi svarbą. Viceministras atkreipė dėmesį į proaktyvių veiksmų kovojant su dezinformacija, sklindančia iš Rusijos, poreikį Vengrijoje.

  Ministrai taip pat aptarė gegužės 9 dieną pasibaigusios Konferencijos dėl Europos ateities rezultatus. Lietuva pasisako už tai, kad ES institucijos neatidėliodamos kruopščiai išnagrinėtų ES piliečių idėjų pagrindu parengtus 49 Konferencijos pasiūlymus ir jų įgyvendinimą įtrauktų į savo darbotvarkę. Viceministro Raimundo Karoblio teigimu, analizuojant Konferencijos pasiūlymus, svarbu atkreipti dėmesį į jų įgyvendinimui reikalingą teisinę bazę ir proporcingumo bei subsidiarumo principų laikymąsi.

  ,,Džiaugiamės, kad Lietuvos piliečiai drauge su kitais europiečiais aktyviai dalyvavo Konferencijoje dėl Europos ateities. Siekiant išlaikyti piliečių pasitikėjimą, būtina, jog ES institucijos  tinkamai įvertintų pateiktas idėjas ir duotų atsakymą, kurios iš jų šiuo metu jau yra įgyvendinamos arba galės būti realizuotos ateityje. Piliečiai suinteresuoti konkrečiais rezultatais ir aiškiais sprendimais, todėl pasisakome už tai, kad būtų išnaudotas visas ES teisinis ir institucinis potencialas, įtraukiant į darbotvarkę kuo daugiau Konferencijos pasiūlymų“, – teigė viceministras.