*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

Baltijos šalys griežtai smerkia Rusijos vykdomus tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus Ukrainoje ir reikalauja Jungtinių Tautų tyrimo dėl Šiaurės Korėjos ginklų tiekimo Rusijai

Balandžio 11 dieną Lietuvos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose (JT) ambasadorius Rytis Paulauskas, kalbėdamas trijų Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – vardu JT Saugumo Tarybos posėdyje dėl Ukrainos ir JT Generalinės Asamblėjos posėdyje griežtai pasmerkė pastaruoju metu suintensyvėjusias Rusijos karines atakas prieš Ukrainos civilius ir civilinę infrastruktūrą ir pareikalavo JT tyrimo dėl JT Saugumo Tarybos rezoliucijas pažeidžiančio ginklų tiekimo Rusijai.

„Negalima toleruoti veto teisės panaudojimo kaip priemonės mėginant paslėpti neteisėtą Šiaurės Korėjos ginklų perdavimą Rusijai. Raginame Jungtines Tautas atlikti išsamų šio rimto nelegalaus ginklų siuntimo, pažeidžiančio JT Saugumo Tarybos rezoliucijas, tyrimą”, – JT Generalinės Asamblėjos posėdyje Baltijos valstybių vardu kalbėjo ambasadorius R. Paulauskas.

Tą pačią dieną kalbėdamas JT Saugumo Tarybos posėdyje dėl Ukrainos, ambasadorius R. Paulauskas tvirtai parėmė Tribunolo baudžiamajam persekiojimui už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą įsteigimą, siekiant, jog Rusijos politinė ir karinė vadovybė būtų patraukta atsakomybėn. Išreikšta tvirta parama Europos Tarybos registrui dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą padarytos žalos ir nesenai Hagoje pradėtam ​​reikalavimų dėl žalos atlyginimo pateikimo procesui, kuris yra svarbus indėlis į būsimą kompensavimo mechanizmą.

„Humanitariniai poreikiai Ukrainoje išlieka itin dideli, o humanitarinė pagalba yra būtina, ypač milijonams žmonių netoli fronto linijos. Humanitarinės pagalbos prieigą trikdo nuolatiniai apšaudymai ir atakos, o Rusija ir toliau atakuoja humanitarinės pagalbos darbuotojus. Ukraina šiandien yra didžiausias minų laukas pasaulyje “, – sakoma bendrame Estijos, Latvijos ir Lietuvos pareiškime JT Saugumo Taryboje.

JT Saugumo Tarybos posėdis dėl Ukrainos buvo sušauktas Vakarų valstybių ir bendraminčių iniciatyva. Posėdžio metu kalbėta apie būtinybę užtikrinti visišką Rusijos atsakomybę už karo ir kitus tarptautinius nusikaltimus, įvykdytus Ukrainoje arba prieš Ukrainą, pažymint ir Tarptautinio baudžiamojo teismo vaidmenį.

Tuo metu diskusiją JT Generalinės Asamblėjos posėdyje paskatino įžūlus Rusijos pasinaudojimas veto teise Saugumo Taryboje, kai ši kovo 28 dieną blokavo tolesnę Šiaurės Korėjos sankcijas prižiūrinčios Ekspertų grupės veiklą. Ekspertų grupė dirbo 14 metų, užtikrino patikimą, faktais paremtą ir nepriklausomą vertinimą dėl JT sankcijų įgyvendinimo, reaguojant į neteisėtas Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų ir balistinių raketų programas. Ekspertų grupės veiklos mandatas buvo kasmet vienbalsiai pratęsiamas, bet grupei nesenai pradėjus tyrimą dėl Rusijos vykdomų ginklų embargo Šiaurės Korėjai pažeidimų, Rusija nusprendė, kad Ekspertų grupės veikla netenkina. Rusija iš Šiaurės Korėjos gautus ginklus ir amuniciją naudoja agresijos kare prieš Ukrainą.

Baltijos valstybės bendrame pareiškime taip pat pasmerkė Šiaurės Korėjos neteisėtas branduolinių ginklų ir balistinių raketų programas, pažeidžiančias JT Saugumo Tarybos rezoliucijas.