DVYLIKOS ŠALIŲ UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAI PASMERKĖ AGRESIJĄ UKRAINOS ATŽVILGIU IR PARAGINO ATITRAUKTI PAJĖGAS
Estijos mieste Narvoje kovo 6–7 dienomis susitikę dvylikos šalių – Šiaurės, Baltijos ir Višegrado valstybių – užsienio reikalų ministrai ir viceministrai griežtai pasmerkė agresiją, nukreiptą prieš Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, ir paragino Rusiją tuoj pat atitraukti savo karines pajėgas į jų pirminę dislokaciją.
Taip pat buvo pasmerktas Rusijos Federacijos tarybos kovo 1 dieną priimtas sprendimas, leidęs panaudoti Rusijos ginkluotąsias pajėgas Ukrainos teritorijoje, ir paraginta jį atšaukti.
„Situacija Ukrainoje yra kritiška. Dalis šios Europos valstybės – Krymo pusiasalis – buvo užgrobtas Rusijos kariuomenės. Šiaurės, Baltijos ir Višegrado šalys remia naujosios Ukrainos vyriausybės pastangas stabilizuoti padėtį ir skelbia, kad yra pasirengusios padėti Ukrainai žengiant reformų, demokratinės visuomenės, įstatymų viršenybės ir žmogaus teisių užtikrinimo keliu“, – po ministrų susitikimo teigė Lietuvai atstovavęs užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas.
Ministrai taip pat pabrėžė būtinybę kuo greičiau į Ukrainą siųsti ES vadovaujamą stebėtojų misiją.
Bendrame pareiškime visi dvylikos šalių atstovai išreiškė tvirtą paramą Ukrainos, Moldovos ir Gruzijos pasiryžimui siekti glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga ir patvirtino, kad remia kuo greitesnį Asociacijos sutarčių su ES pasirašymą.
Narvoje ministrai taip pat aptarė kitų Rytų partnerystės šalių perspektyvas, saugumo politiką, bendrų energetikos ir transporto projektų svarbą Europoje. Diskusijoje pabrėžta būtinybė spartinti vidaus energetikos rinkos kūrimą, plėtoti energetikos infrastruktūrą, ypač dujų jungčių projektus bei suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalus. Paminėtas SGD importo iš JAV potencialas, siekiant ES energetinių išteklių diversifikacijos.
Susitikimo išvakarėse viceministras dalyvavo Estiją ir Suomiją sujungusios elektros jungties „EstLink 2“ atidarymo ceremonijoje. A. Krivas pasveikino Estiją ir Suomiją žengus dar vieną žingsnį, leisiantį didinti regiono energetinį saugumą ir padėsiantį kurti bendrą ES energetikos rinką.
Susitikimą rengė Estijos, šių metų Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo (NB8) koordinatorės, ir Vengrijos, šių metų Višegrado ketvertuko pirmininkės, Užsienio reikalų ministerijos. Tai antrasis susitikimas, tęsiantis praėjusių metų vasarį Lenkijoje, Gdanske, pradėtą dvylikos šalių diskusiją aktualiais Europai klausimais.
Višegrado grupė (V4), įsteigta 1991 m., vienija Lenkiją, Vengriją, Čekiją ir Slovakiją. Šiais metais V4 pirmininkė yra Vengrija. Penkias Šiaurės ir tris Baltijos šalis vienijantis neformalus NB8 veikia nuo 1992 m. Šiais metais aštuonetuko darbotvarkę koordinuoja Estija.
A. Krivas kovo 6 d. taip pat dalyvavo atidarant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atstatymo parodą Narvos pilyje.