*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikime dėl ateities

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio...

Gerbiamas Jungtinių Tautų Generalini Sekretoriau,

Vokietijos Federacinės Respublikos Kancleri,

Namibijos Respublikos Prezidente,

nuoširdžiai dėkoju už jūsų darbą, suburiant tarptautinę bendruomenę šiam aukščiausiojo lygio susitikimui dėl ateities. Jūsų pastangos spręsti aktualius šiandienos iššūkius yra vertos didžiausios pagarbos. Ačiū jums!

Ekscelencijos,

Ponios ir ponai,

mano šalis, įsipareigojusi kurti saugesnį, tvaresnį ir įtraukesnį pasaulį, aktyviai ir konstruktyviai prisidėjo prie Ateities pakto ir susijusių dokumentų rengimo. Sveikiname Deklaracijoje dėl ateities kartų prisiimtą įsipareigojimą apsaugoti tuos, kurie paveldės šį pasaulį.

Norėdami kurti savo ateitį visų labui, turime veikti įžvalgiai, drąsiai ir vieningai. Ir turime veikti dabar.

Pirmiausia, turime atkurti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką. Lietuvai tai reiškia paramą Ukrainai jos kovoje už laisvę ir demokratiją.

Itin svarbu, kad Rusijai nebūtų leista pasisavinti okupuotų Ukrainos teritorijų. Todėl Lietuva ragina tarptautinę bendruomenę dėti daugiau pastangų, kad būtų apribotos Rusijos galimybės tęsti savo kolonijinį karą. Reikia priversti Rusiją visiškai atsitraukti iš visos Ukrainos teritorijos.

Deja, trūkstant daugiašalio atsako į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, kyla rimtų abejonių dėl Jungtinių Tautų gebėjimo palaikyti taiką ir saugumą pasaulyje. Akivaizdu, kad būtinos esminės organizacijos, įskaitant Saugumo Tarybą, reformos. Jungtinėms Tautoms turi būti suteikta galių sustabdyti ir pažaboti tiek dabartinius, tiek būsimus agresorius! Tai padėtų užtikrinti ne tik taiką ir saugumą pasaulyje, bet ir tvarų vystymąsi bei žmogaus teises.

Antra, turime dėti daugiau pastangų, kad pasiektume darnaus vystymosi tikslus.

Šiuo metu viena iš pagrindinių kliūčių, trukdančių įgyvendinti darnaus vystymosi tikslus, yra finansinių išteklių trūkumas. Turime sukurti pasaulinę finansų struktūrą, kuri būtų sąžiningesnė, teisingesnė, kuri gebėtų greičiau reaguoti į krizes.

Lietuva taip pat ryžtingai nusiteikusi spręsti klimato krizę. Kad pasiektume Paryžiaus susitarimo tikslus, turime daugiau investuoti į atsinaujinančiąją energiją ir inovatyvias technologijas.

Ateities gerovės varomoji jėga bus skaitmeninė transformacija. Lietuva pritaria bendrai skaitmeninio pasaulio vizijai, apibrėžtai tiek Ateities pakte, tiek Pasauliniame skaitmeniniame susitarime, tačiau taip pat raginame spręsti naujų ir besivystančių technologijų keliamus iššūkius.

Džiaugiuosi, kad Lietuvai pirmininkaujant Europos Taryba priėmė pirmąją istorijoje pagrindų konvenciją dėl dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės. Šia Vilniaus konvencija nustatomas pasaulinis standartas žmogaus teisių apsaugai nuo dirbtinio intelekto keliamų grėsmių. Tikiuosi, kad ji taps pavyzdžiu, kaip bendromis daugiašalėmis pastangomis galima spręsti įvairaus pobūdžio globalias problemas.

Šiandien aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvius raginu palaikyti svarbiausius pamatinius Jungtinių Tautų principus – taiką, saugumą, žmogaus teises ir tvarų vystymąsi visiems.

Ateitis, kurios trokštame, yra pasiekiama. Pasinaudokime šia akimirka ir kurkime ją kartu!

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas