Rusija patyrė dar vieną pralaimėjimą Jungtinėse Tautose – daugiau nei 140 valstybių balsavo už rezoliuciją, smerkiančią Rusijos neteisėtus „referendumus“ Ukrainoje
Spalio 12 dieną Niujorke į atnaujintą Specialiąją Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos sesiją dėl Ukrainos susirinkę valstybės narės balsavo dėl Ukrainos teritorinio vientisumo bei JT Chartijos ir jos principų apsaugos rezoliucijos. Rezoliucija priimta 143 valstybėms balsavus už, 35 susilaikius, 5 balsavus prieš.
Rezoliucija smerkiamas Rusijos bandymas įgyvendinti nelegalią Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sričių aneksiją, pažymima, kad tai - Ukrainos teritorijos, laikinai okupuotos Rusijos, pažeidžiant Ukrainos suverenitetą, politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą bei JT Chartijos principus. Rezoliucija ragina tarptautinę bendruomenę nepripažinti šių teritorijų statuso pakeitimo, o Rusiją - nedelsiant ir besąlygiškai atšaukti savo sprendimą dėl šių regionų nelegalaus prijungimo prie Rusijos teritorijos ir išvesti savo karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos.
„Šia rezoliucija absoliuti JT narių dauguma aiškiai konstatuoja, kad Rusijos ketinimai pseudo „referendumais“ aneksuoti Ukrainos teritoriją pažeidžia JT Chartiją, tarptautinę teisę ir yra niekiniai, nesukuriantys jokių teisinių pasekmių. Tarptautinė bendruomenė ir toliau pripažįsta Ukrainos teritorijos vientisumą ir jos tarptautiškai pripažintas sienas. Ši rezoliucija - stiprus susitelkusios tarptautinės bendruomenės pavyzdys. Rusija savo nusikalstamais veiksmais vis labiau save šioje bendruomenėje izoliuoja. Kartu tai aiškus signalas Rusijai, kad jos manipuliacijos procedūromis, bandymai skleisti dezinformaciją nebesulaukia teigiamo atliepo,” - pabrėžė Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas.
Sesijos metu perskaitytame Šiaurės – Baltijos valstybių (NB8) pareiškime taip pat pabrėžta, kad šie neteisėti pseudo „referendumai“ - tai dar vienas Rusijos bandymas jėga perbraižyti tarptautinės bendruomenės pripažintas Ukrainos sienas ir įteisinti neteisėtą Ukrainos teritorijų kontrolę, kaip tai buvo padaryta 2014 m. Krymo atžvilgiu. Tai grubiai pažeidžia tarptautinės teisės normas, JT Chartiją ir jos principus, Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą. Pakartota, kad Rusijos sprendimas aneksuoti laikinai okupuotas teritorijas yra niekinis, neturi jokios teisinės galios ir nebus pripažintas.
Rezoliucija Generalinei Asamblėjai pateikta svarstyti po to, kai Rusija rugsėjo 30 dieną vetavo atitinkamą JT Saugumo Tarybos rezoliuciją. Generalinę Asamblėją sudaro 193 JT valstybės narės, kurių kiekviena turi po vieną balsą. Tai – trečioji Specialiosios Generalinės Asamblėjos rezoliucija nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios.